Freelanceri s transparentom. Obr├ízok generovan├Ż AI.

2023: Libert├ę, egalit├ę, professionnalit├ę

Zhrnutia roka som doteraz nep├şsal, nebolo pr├şli┼í o┬á─Źom. V┬á2023 som v┼íak dostal p├ír kopancov do zadku, ktor├ę mi pripomenuli, ┼że u┼ż je naozaj ─Źas niektor├ę veci posun├║┼ą. Podel├şm sa teda s┬ávami o┬áto, ─Źo a┬ákam som posunul. A┬átie┼ż o┬ánajv├Ą─Ź┼íie v├Żzvy na rok 2024. Pr├íve tie v├ís asi najviac prekvapia.

Bli┼ż┼íie k v├ím v─Ćaka presnej┼íie navrhnut├Żm slu┼żb├ím

Svoj web som prerobil na nov├║ preh─żadnej┼íiu verziu u┼ż v roku 2022. Ne┼ílo v┼íak o jedin├║ zmenu ÔÇô spolu s ┼łou som zamakal aj na dizajne slu┼żieb a na svojej osobnej zna─Źke. 

Tento rok som si uvedomil, ┼że pon├║ka┼ą normostrany textu nesta─Ź├ş a mnoh├ş z v├ís h─żadaj├║ nie─Źo viac. Naj─Źastej┼íie ma oslovujete s po┼żiadavkou na┼ítartova┼ą obsah na blogu na va┼íom e-shope alebo firemnom webe. 

Zriadil som preto nov├║ slu┼żbu Bezstarostn├Ż blog. V r├ímci nej v├ím pom├┤┼żem nastavi┼ą kurz, ktor├Żm by ste sa mali v rozb├║ren├Żch vod├ích obsahov├ęho marketingu ubera┼ą. Potom:

 • n├íjdem vhodn├ę t├ęmy, 
 • vytvor├şm redak─Źn├Ż kalend├ír so zadaniami,
 • na z├íklade nich nap├ş┼íem ─Źl├ínky. 

─îl├ínky som v slu┼żbe Bezstarostn├Ż blog usporiadal do bal├şkov ÔÇô ak si ich objedn├íte viac vopred, zaplat├şte za 1 ─Źl├ínok menej. Rovnako to od 2023 funguje aj s in├Żmi ─Źl├ínkami

T├Żmto sa chcem zamera┼ą na dlhodobej┼íie spolupr├íce. 

Bal├şky ─Źl├ínkov s├║ v├Żhodn├ę pre m┼ła aj pre v├ís, preto┼że z├şskate:

 • ni┼ż┼íiu cenu, 
 • istotu, ┼że budete ma┼ą moju kapacitu k dispoz├şcii, 
 • kontrolu nad svoj├şm rozpo─Źtom,
 • viac ─Źasu, ktor├Ż by ste inak str├ívili dohadovan├şm so mnou a administrat├şvou (fakt├║ry, ├║─Źtovn├şctvoÔÇŽ).

Ja zase budem vedie┼ą, ┼że m├ím pr├ícu na dlh┼íie obdobie. Takisto str├ívim menej ─Źasu dohadovan├şm s vami a administrat├şvou (cenov├ę ponuky, fakt├║ryÔÇŽ ).

K├Żm niektor├ş zdra┼żovali, moje ceny za ─Źl├ínky v─Ćaka bal├şkom klesli ÔÇô v najv├Ą─Ź┼í├şch bal├şkoch a┼ż o vy┼íe 30 %.

Te┼í├ş ma, ┼że m├íte ─Źoraz v├Ą─Ź┼í├ş z├íujem aj o content marketingov├ę a copywritingov├ę konzult├ície. Mnoh├ş z v├ís si chc├║ texty nap├şsa┼ą sami, niekedy v┼íak potrebujete tro┼íku ÔÇ×postr─Źi┼ąÔÇť spr├ívnym smerom. 

Ja som r├íd, ┼że v├ím konzult├íciami m├┤┼żem pom├┤c┼ą za zlomok toho, ko─żko by v├ís st├íli texty odo m┼ła.

Na┼íiel som svoju -os┼ą

Ako hovor├ş Michal Pastier (nie, ┼żlt├║ knihu som si zatia─ż nek├║pil), v r├ímci zna─Źky by sme mali h─żada┼ą svoju unik├ítnu -os┼ą. Ja som okolo nej dlho na┼í─żapoval po ┼ípi─Źk├ích, ale kone─Źne som sa rozhodol. 

Moja -os┼ą budeÔÇŽ teda je odbornos┼ą. A profesion├ílnos┼ą. 

Odbornos┼ą ┼łou v┼żdy bola, len som v├íhal, ─Źi sa prezentova┼ą ako odborn├şk na techniku. Teraz som si ist├Ż, preto┼że pr├íve technick├ę t├ęmy ma bavia najviac. Aj vo vo─żnom ─Źase ÔÇô bav├ş ma sledova┼ą, ako sa vyv├şjaj├║ technol├│gie a sk├║ma┼ą do h─║bky, ako zariadenia funguj├║. 

A ─Źo t├í profesion├ílnos┼ą? 

T├í tam patr├ş tie┼ż, preto┼że aj ┼łou sa chcem odl├ş┼íi┼ą od ostatn├Żch ÔÇ×kolegovÔÇť, ktor├şÔÇŽ povedzme, ┼że maj├║ z├íkazn├şcky servis na n├şzkej ├║rovni.

Nemysl├şm to v zlom, roky dozadu som bol tak├Ż ist├Ż. Iba m├ím pocit, ┼że som u┼ż niekde inde.

V r├ímci osobnej zna─Źky som si zadefinoval firemn├ę hodnoty

├üno, viem, znie to tak korpor├ítne. Ak by som to mal poveda┼ą ─żudskej┼íie ÔÇô ujasnil som si, pre─Źo rob├şm to, ─Źo rob├şm a ako to chcem robi┼ą. 

M├ím 3 najd├┤le┼żitej┼íie firemn├ę hodnoty:

 1. Sloboda ÔÇô Mo┼żnos┼ą slobodne podnika┼ą a slobodne sa rozhodn├║┼ą, s k├Żm chcem spolupracova┼ą. Takisto mo┼żnos┼ą pre v├ís rozhodn├║┼ą sa, ─Źi chcete spolupracova┼ą so mnou. Ak ch├ęmia nefunguje, nem├í zmysel sa do nie─Źoho n├║ti┼ą.
 2. F├ęrovos┼ą ÔÇô F├ęrov├Ż a spravodliv├Ż pr├şstup k z├íkazn├şkom. Ochota prizna┼ą si, ak je nie─Źo nad moje sily alebo nie─Źom pose*iem. Ale aj f├ęrov├í odmena za dobre odveden├║ pr├ícu.
 3. Profesionalita ÔÇô Profesion├ílna komunik├ícia, profesion├ílna pr├íca, profesion├ílne procesy, konzistentnos┼ą. Mysl├şm, ┼że som v tom o k├║sok ─Ćalej ako mnoh├ş in├ş copywriteri. Ale st├íle to nie je dokonal├ę a pracujem na tom. 

A nie je n├íhoda, ┼że som sa pri p├şsan├ş revolu─Źn├ęho nadpisu ─Źl├ínku in┼ípiroval pr├íve t├Żmito hodnotami. S├║ toti┼ż z├íkladn├Żmi piliermi m├┤jho podnikania. Budem sa ich preto dr┼ża┼ą aj v roku 2024.

V Bratislave Na voln├ę noze

Ke─Ć som za─Ź├şnal s copywritingom a content writingom, sna┼żil som sa n├íjs┼ą podobne zameran├Żch ─żud├ş, od ktor├Żch by som sa mohol nie─Źo nau─Źi┼ą. Nielen v copywritingu, ale aj vo freelancingu a podnikan├ş na vo─żnej nohe. 

Zhruba v tom obdob├ş nap├şsal Robert Vlach bodku za poslednou vetou svojej knihy Na voln├ę noze. Ak by som mal spomen├║┼ą iba jednu knihu, ktor├í mi v ┼żivote najviac pomohla, bola by to pr├íve t├íto.  

Na voln├ę noze je nie─Źo ako encyklop├ędia freelancingu. ─îerpal som z nej v za─Źiatkoch a nezapad├í prachom ani dnes. St├íle po nej siaham, ak potrebujem n├íjs┼ą cestu k rie┼íeniu ka┼żdodenn├Żch probl├ęmov v podnikan├ş. 

Ak knihu Na voln├ę noze e┼íte nem├íte, ur─Źite si ju k├║pte. Medzi─Źasom vy┼íiel aj anglick├Ż preklad s n├ízvom The freelance way a slovensk├Ż Na vo─żnej nohe (ne─Źakan├Ż n├ízov, ┼że?).

Ale in├ę som chcel. 

Na voln├ę noze toti┼ż nie je iba kniha. Je to ve─żk├í a siln├í komunita freelancerov, ktor├ş zdie─żaj├║ podobn├ę poh─żady na podnikanie, ale aj na ┼żivot ako tak├Ż. 

─îesku som dlho t├║to komunitu z├ívidel a chystal som sa na jedno z ich pravideln├Żch stretnut├ş. Nakoniec som nemusel. 

V septembri 2023 toti┼ż Robert Vlach so svojim t├şmom usporiadal 2-d┼łov├ę stretnutie freelancerov v coworkingu Nov├í Cvernovka. Bolo to v r├ímci turn├ę Na voln├ę noze na cest─Ť. Pri┼íli na┼ł freelanceri z viacer├Żch miest Slovenska, ─îeska ─Źi dokonca z in├Żch kraj├şn E├Ü.

Kone─Źne som sa c├ştil ako s├║─Źas┼ą freelancerskej komunity.

Ver├şm, ┼że je to iba prv├Ż krok a budem m├┤c┼ą prispie┼ą k v├Ą─Ź┼íiemu rozvoju freelancerskej komunity na Slovensku. Takej slovenskej Na vo─żnej nohe. C├ştim, ┼że to tu ve─żmi ch├Żba. 

Moja mali─Źkos┼ą a zakladate─ż projektu Na voln├ę noze Robert vlach na stretnut├ş v coworkingu Cvernovka.
Moja mali─Źkos┼ą a zakladate─ż projektu Na voln├ę noze Robert vlach na stretnut├ş v coworkingu Cvernovka. Ospravedl┼łte tri─Źko, ale bolo ve─żmi teplo a ko┼íe─żu som v predch├ídzaj├║ci de┼ł stretnutia cel├║ prepotil.

U┼ż nep├ş┼íem pre Electrend

Rok 2023 bol pre m┼ła bohat├Ż na nov├ę spolupr├íce. Niektor├ę boli krat┼íie, ako by som chcel, in├ę trvaj├║ dodnes. No a niektor├ę som musel odmietnu┼ą, lebo sme si s potenci├ílnym klientom ├║plne nesadli.

P├şsal som najm├Ą ─Źl├ínky, sem-tam som otextoval nejak├║ t├║ landing page alebo cel├║ webstr├ínku.

Venoval som sa t├ęmam ako:

 • silnopr├║dov├ę elektroin┼ítal├ície,
 • slabopr├║dov├ę elektroin┼ítal├ície, 
 • stavebn├ę stroje,
 • automobily, 
 • kotly, tepeln├ę ─Źerpadl├í a ─Ćal┼íie prvky vykurovania, 
 • fotovoltick├ę panely,
 • elektromerov├ę rozv├ídza─Źe. 

Niektor├ę spolupr├íce aj skon─Źili. Napr├şklad Electrend ÔÇô elektrotechnick├Ż magaz├şn od firmy Legrand pre laikov, ktor├ş chc├║ stava┼ą, prer├íba┼ą alebo proste ma┼ą preh─żad v najnov┼í├şch trendoch v oblasti elektroin┼ítal├íci├ş. 

Na Slovensku celkom unik├ítny projekt. Te┼í├şm sa, ┼że som mohol by┼ą jeho s├║─Źas┼ąou.

Spolupracoval som na ┼łom s agent├║rou ContentFruiter takmer 5 rokov. Nap├şsal som desiatky ─Źl├ínkov, mno┼żstvo podkladov pre infografiku, 2 e-booky a dodal som desiatky n├ímetov na nov├Ż obsah. ─Äal┼íie ─Ź├şsla uvediem tu na blogu, v samostatnej mini-pr├şpadovej ┼ít├║dii venovanej pr├íve tejto spolupr├íci.

├Üspech Electrendu je, samozrejme, z├ísluhou cel├ęho t├şmu v ContentFruiter-i, ktor├ęmu prajem aj na─Ćalej ve─ża ├║spechov. ├üno, Electrend ide odteraz svojou vlastnou cestou, bezo m┼ła. 

P├Żtate sa, ─Źo to znamen├í pre v├ís? 

Dobr├║ spr├ívu ÔÇô ┼że sa mi znovu uvo─żnila kapacita pre ─Ćal┼íie spolupr├íce na rok 2024. Aj pre v├Ą─Ź┼íie projekty.

Chyst├íte nejak├Ż? Ozvite sa mi, k├Żm sa moja kapacita neobsad├ş.

2024: ┼żiadne ┼íkolenia, ┼żiadne kurzy, aleÔÇŽ

Tak sa mi vid├ş, ┼że akon├íhle sa nejak├Ż copywriter trochu zvidite─żn├ş, za─Ź├şna okam┼żite predn├í┼ía┼ą, ┼íkoli┼ą, organizova┼ą kurzyÔÇŽ

Chcel som nap├şsa┼ą, ┼że sa s kurzami roztrhlo vrece. V strede roka som si v┼íak dal predsavzatie, ┼że sa budem vyh├Żba┼ą kli┼í├ę ako ─Źert kr├ş┼żu. 

Nie je na tom ni─Ź zl├ę, len sa mi zd├í, ┼że je t├Żch ┼íkolen├ş a kurzov nejako ve─ża. Ale asi je po nich dopyt.

M├┤j cie─ż na 2024 je v┼íak omnoho jednoduch┼í├ş: 

Ostri┼ą p├şlu. Br├║si┼ą hard skill. Proste, p├şsa┼ą st├íle lep┼íie. 

Takisto chcem prispieva┼ą pravidelne na tento blog a posun├║┼ą m├┤j projekt 111 tipov. Tipy odteraz n├íjdete na Instagrame ÔÇô zalo┼żil som pre ne samostatn├║ instagramov├║ str├ínku. Nezabudnite ÔÇ×da┼ą followÔÇť.

No a popri tom hard skilloch budem br├║si┼ą aj nejak├ę soft skilly ako ─Źasov├Ż mana┼żment aÔÇŽ komunik├íciu. 

├üno, pr├íve komunik├ícia je pre m┼ła najv├Ą─Ź┼íou v├Żzvou. Poviete si ÔÇô ve─Ć rozpr├íva┼ą vie ka┼żd├Ż. Ale nie je to iba o tom. 

Vedie┼ą komunikova┼ą je d├┤le┼żit├ę, aby som:

 • vedel presne zisti┼ą, ─Źo odo m┼ła ako klient/klientka skuto─Źne potrebujete,
 • pre v├ís mohol pripravi┼ą najlep┼íie rie┼íenie v├í┼ího probl├ęmu, aj ke─Ć si mo┼żno mysl├şte, ┼że ho pozn├íte,
 • v├ím mohol poskytn├║┼ą najlep┼í├ş z├íkazn├şcky servis. 

Preto┼że pr├íve to je poslan├şm m┼ła ako freelance copywritera. Nie chrli┼ą denne desiatky normostr├ín generick├ęho textu.

S├║hlas├şte? Pozrite sa, ako v├ím m├┤┼żem pom├┤c┼ą:

Kliknut├şm prejdete na str├ínku s ponukou mojich slu┼żieb.

┼ámakuje v├ím tento obsah? Zdie─żajte ho a┬ázv├Ż┼íte jeho dosah:
Návrat hore