Kľúčové slová

Chýbajú vám v texte kľúčové slová? Prichádzate o peniaze

„Máte analýzu kľúčových slov? A mohl bych ji vidět?“ Keď začínam spoluprácu s novým klientom, veľa sa pýtam. Je to trochu prekvapujúce, podobne ako otázky starej Jechovej z Kulového blesku. Žiaľ, odpoveď ma už ani neprekvapuje – veľa ľudí kľúčové slová stále podceňuje. Prečítajte si, prečo to nie je dobrý nápad.

Čo sú kľúčové slová a ako vám zarobia peniaze    

Na začiatok malá definícia:

Kľúčové slová (v angličtine keywords) sú slová, prostredníctvom ktorých vaši potenciálni zákazníci hľadajú vaše produkty a služby alebo riešenia svojich problémov.

Vlastne by sa im malo hovoriť skôr kľúčové frázy. Často sa totiž skladajú z 2 či viacerých slov. 

Tieto frázy zadávajú ľudia do vyhľadávacích políčok na Googli, niektorí na Bingu, Česi aj na Sezname. A platí to aj pre Youtube a iné sociálne siete. 

Ak nebudete mať v textoch kľúčové slová, nenájdu vás – nájdu konkurenciu, alebo nenájdu nič. 

Tak či onak, vy prídete o peniaze, ktoré vám chceli dať. Oni budú zase nespokojní, že nenašli riešenie svojho problému. A že svoje peniaze nemali komu dať.

Anglické win-win sa v tomto prípade mení na lose-lose, pretože prehrávate obaja. 

Ako pán Ján na trhu zázvor kupoval

Pôvodne som chcel cielenie na vhodné kľúčové slová v texte porovnať s poľovačkou. Poľovníctvo však nemusím, poďme radšej nakupovať na trhy.

Predstavte si internetový vyhľadávač (u nás Google, v ČR napr. aj Seznam) ako trh. Taký ten obyčajný trh. Babky predávajú papriku, dedkovia domáci med a usmievaví „akožeremeselníci“ priemyselne vyrobený drevený riad, ktorý kúpili v Poľsku za pár centov. 

Kedysi bežná vec v každom meste a dedine, dnes sa tomu vznešene hovorí farmárske trhy, remeselné trhy a podobne… 

Vy však dnes nebudete na trhu nakupovať, vy budete predávať – tak ako to robíte so svojimi produktmi na internete. Predstavte si nachvíľu, že máte drevený stánok namiesto webovej stránky.

Nakupovať budú ľudia, ktorí chodia okolo. Ak by sme sa preniesli do sveta internetu, boli by to tí, ktorí by práve niečo hľadali na Googli. 

Napríklad taký pán Ján.

Rovnako ako na Google, aj na trh prišiel pán Ján s jasnou požiadavkou (od ženy) – kúpiť… dajme tomu zázvor. 

Prechádza okolo jednotlivých stánkov a pohľadom skenuje nápisy na tabuľkách. Z 20 predajných stánkov predávajú zázvor v troch (jeden z nich je váš):

  1. Na prvom stánku je iba veľký nápis Ovocie a zelenina.
  2. Na druhom stánku je tabuľa s nápismi: jablká, mrkva, ďumbier, zemiaky.
  3. Na treťom stánku je tabuľa s nápismi: zemiaky, mrkva, zázvor (ďumbier), jablká.

A teraz tá najdôležitejšia otázka – do ktorého stánku pôjde pán Ján nakúpiť?

Predávať na internete je ako predávať na trhu

Dodám, že na trhu je veľa ľudí a okrem vášho aj veľa iných stánkov, takže orientovať sa medzi nimi nie je jednoduché. 

Rovnaké to je aj na Googli. Výsledky vyhľadávania vám ukážu milióny stránok a ak hľadáte niečo konkrétne, musí vám to často udrieť do očí. 

Pán Ján sa navyše ponáhľa. Pretože to ľudia na internete robia často.

1. stánok – nápis Ovocie a zelenina

Takže, pôjde pán Ján nakupovať do prvého stánku s nápisom Ovocie a zelenina? 

Mohol by sa prehrabávať v prepravkách, ale na to nemá čas. Hľadá iba zázvor. Nie za 5 minút, hneď teraz.

Ak by toto bol prípad vašej webovej stránky, nemali by ste v textoch žiadne konkrétne kľúčové slová, pomocou ktorých by ľudia vaše produkty našli. Dostali by sa k vám iba náhodou, nie cielene a bola by malá šanca, že by u vás nakúpili. Mohli by totiž hľadať niečo iné než to, čo predávate.

2. stánok – nápis jablká, mrkva, ďumbier, zemiaky

Čo druhý stánok? Jablká, mrkva, ďumbier, zemiaky… Tiež nič, pán Ján pokračuje ďalej. Áno, tipujete správne – pán Ján nevie, že zázvor a ďumbier je to isté.

Aj táto situácia je vo svete internetu bežná. Ľudia môžu vyhľadávať vaše produkty pod iným názvom, ako ich máte pomenované na stránke. 

Ak by ste si urobili analýzu kľúčových slov, videli by ste, že slová zázvor a ďumbier majú rozdielny:

  • objem vyhľadávania – takže prvé slovo hľadá viac ľudí za deň/mesiac/rok ako druhé,
  • konkurenčnosť – na prvé cieli viac webových stránok než na druhé, takže umiestniť sa s ním vysoko vo výsledkoch vyhľadávania a získať tak veľa preklikov je náročnejšie,
  • vyhľadávací zámer – ďumbier je okrem rastliny aj najvyšší vrch Nízkych Tatier, takže ľudia toto slovo hľadajú, aj keď chcú ísť na túru – nielen vtedy, keď majú nádchu. 

Lenže ak kľúčové slová iba tipujete, nemusíte sa do vyhľadávaných výrazoch trafiť. Môžete tak prísť o väčšinu zákazníkov z vyhľadávania. 

Áno, už počujem vás – skúsenejších, ako mi oponujete: „Ale veď Google je inteligentný. Keď do vyhľadávania zadáte ďumbier, vie, že hľadáte zázvor.“ Máte pravdu, ale neplatí to pri každom slove.

Aj preto sa oplatí mať na stránkach všetky varianty pomenovaní produktov.

3. stánok – nápis mrkva, zázvor (ďumbier), jablká

Ááá, konečne! Pán Ján našiel presne to, čo hľadal. O minútu odchádza domov s vreckom plným zázvoru. Misia splnená.

Majiteľ tretieho stánku totiž pomenoval produkty názvami, pod akými ich ľudia poznajú. Vo svete internetu by to znamenalo, že ste si pre stránku spracovali analýzu kľúčových slov a tie vhodné by ste použili v textoch. 
Najviac zákazníkov z vyhľadávania by prišlo k vám. A s nimi aj najviac peňazí.

Zázvor/ďumbier, vyhľadávanie na Googli a kľúčové slová v texte.
Na jedno všeobecnejšie kľúčové slovo vám Google môže vyhodiť aj milióny výsledkov.

Kľúčové slová ako zdroj cenných dát

Okrem získavania návštevnosti z vyhľadávačov majú kľúčové slová aj iný význam: 

1. Pomocou kľúčových slov odhadnete, či je záujem o vaše produkty

Ak názvy či typy vašich produktov alebo výrazy s nimi súvisiace vyhľadáva veľmi málo ľudí, je to jeden zo signálov, že o ne nemusí byť na trhu záujem. 

Schválne píšem, že iba jeden. Môžete mať produkt alebo službu, o ktorej sa ľudia dozvedajú inak. 

Niečo podobné som zažil okolo roku 2015, keď som chcel cez e-shop predávať remeselné pivo. V nástrojoch na vyhľadávanie kľúčových slov (budem o nich písať v 2. časti článku) o týchto druhoch pív nebola ani zmienka. Samozrejme, moje tvrdohlavé ja tieto signály ignorovalo a… to je už iný príbeh. 

Tip pre vás:
Existujú nástroje, ktoré vám hľadanosť slov v priebehu času zobrazia – napríklad Google Trends.

2. Kľúčové slová vám napovedia, o čom písať

„Keď ja neviem, o čom písať.“ Áno, toto je bežná situácia ľudí, ktorí začínajú s obsahovým marketingom vo svojej firme. 

Ak medzi nich nepatríte a v hlave nosíte desiatky nápadov na témy, gratulujem vám. Ste jeden/jedna z mála. Pomocou kľúčových slov si ich však môžete overiť.

Pre vás ostatných mám tip – použite nástroj na vyhľadávanie kľúčových slov a hneď uvidíte, čo ľudí v súvislosti s vašim produktmi, službami a s vaším odborom zaujíma. 

Ja používam Marketing Miner. Má množstvo funkcií, o ktorých sa tu nebudem rozpisovať, na jeho stránke nájdete viacero podrobných návodov.  

Samozrejme, toto iba jedna z metód, ktoré pri tvorbe obsahu pre klientov využívam. O tých ďalších bude samostatný článok.

3. Kľúčové slová ukážu, ako je na tom vaša konkurencia

S nástrojmi Marketing Miner či Similar web tiež zistíte, na ktorých pozíciách sa na dané kľúčové slová umiestňujú stránky vašich konkurentov. 

Vďaka tomu môžete odhaliť slabé stránky v ich obsahu a zamerať sa na ne. Alebo nájsť obsah, ktorý im prináša návštevnosť, spracovať ho lepšie a časť návštevnosti získať pre seba.

To by bolo na úvod všetko. V 2. časti, ktorú pridám priamo do tohto článku, sa dozviete:

  • aké typy kľúčových slov existujú, aké majú plusy a mínusy,
  • kde všade ich použiť,
  • ako nájsť najvyhľadávanejšie kľúčové slová a ktoré nástroje vám s tým pomôžu. 

Chcete tvoriť obsah na základe kľúčových slov? Pomôžem vám

Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) nie je iba o kľúčových slovách. Ak máte zabehnutý zarábajúci e-shop alebo iný web, mali by ste prípadné zmeny v obsahu konzultovať sú skúseným SEO špecialistom. 

Za mnou prichádzajú najčastejšie klienti, ktorí už nejaké weby majú, no tvorbu obsahu dlhodobo neriešili a návštevnosť z vyhľadávania majú minimálnu. Chcú lepšie texty na web alebo začať systematicky tvoriť obsah. 

Je to váš prípad? Potom by ste mali začať analýzou kľúčových slov.

Ja ju pre klientov robievam ako súčasť služieb – tvorby nových textov na web, článkov na blog alebo v rámci úvodnej analýzy k službe Bezstarostný blog.

Kliknutím prejdete na ponuku mojich služieb.

Šmakuje vám tento obsah? Zdieľajte ho a zvýšte jeho dosah:
Návrat hore